GDL G301+ Feature Phone
-18%
Price in Bangladesh
৳1,299
from 1 seller
The lowest price of GDL G301+ in Bangladesh is ৳1,299 only. Buy GDL G301+ at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Al-Amin Telecom Plus
Rampura, Dhaka
Save 19%
৳1,600
৳ 1,299
📋 GDL G301+ Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ GDL G301+ |
| Mobile Type | Button |
| GSM/CDMA | GSM 900/1800/850/1900MHz |
| SIM | Dual SIM |
| Display | 1.77" QQVGA Display with 128 x 160 pixels Resolution |
| Sound | Loudspeaker, 3.5mm jack |
| External Memory | Up to 32GB |
| Bluetooth | Yes |
| USB | micro USB 2.0 |
| Camera | Digital Camera |
| FM Radio | Wireless FM radio |
| Battery Capacity | 1700mAh Battery |
| Battery Type | Removable |
📖 Overview
This GDL G301+ Feature Phone comes with some amazing features such as Dual SIM, GSM 900/1800/850/1900MHz, 1.77" QQVGA Display with 128 x 160 pixels Resolution, Up to 32GB external memory, Bluetooth connectivity, Wireless FM radio, Digital Camera, 32MB RAM, MTK6261D Chipset, micro USB 2.0, Loudspeaker, 3.5mm jack, and 1700mAh battery.
Be the first to review
Share your experience with GDL G301+ Feature Phone and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★