General Electric EP-3000T 3KVA 2100W UPS
-8%
Price in Bangladesh
৳44,000
from 1 seller
The lowest price of EP-3000T in Bangladesh is ৳44,000 only. Buy EP-3000T at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Shyamoli, Dhaka
Save 8%
৳48,000
৳ 44,000
📋 EP-3000T Full Specification
| Item | UPS |
|---|---|
| Model | ✅ EP-3000T |
| UPS Size | Standard |
| UPS Type | Offline |
| Power | 3 KVA |
| Rated Power | 2100W |
| Battery Capacity | 12V-40A |
| Battery Voltage | 12V x 8 = 96V |
| Input Voltage | 220-240V |
| Output Voltage | 230V |
| Frequency | 50 / 60Hz |
| Surge Protection | Yes |
| Short Circuit Protection | Yes |
| Charging Overload Protection | Yes |
📖 Overview
This General Electric EP-3000T UPS comes with a capacity of 3-KVA, where a rated power of 2100W. It supports a 12V-40A battery. Also, it includes a 220- 240V input voltage, 230V output voltage, and 50 / 60Hz frequency range.
Be the first to review
Share your experience with General Electric EP-3000T 3KVA 2100W UPS and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★