Genova GTE-6919 Automatic Banknote Counter
-28%
Price in Bangladesh
৳25,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Money Counting Machine Full Specification
| Item | Money Counting Machine |
|---|---|
| Counting Speed | 1000pcs/1500min |
| Size Of Countable Money | 50 x 110-90 x 170mm |
| Thickness Of Countable Money | 0.075-0.15 mm |
| Stacker Capacity | 100 old bills or 200 new bills |
| Hopper Capacity | 100 old bills or 200 new bills |
| Display | 2 |
| Power Consumption | ≤80W |
| Power Supply | 220V±10PHz, AC 110V±10Hz |
| Dimension | 310 x 285 x 175mm |
| Weight | 6.3 Kg |
📖 Overview
Genova GTE-6919 is automatic banknote counter machine designed for most currency counting. It has clean, auto start, and features. This machine can easily detect counterfeit notes and detect UV, MG, MT, IR, and DD. Also this machine has digital color monitor and an additional monitor for customer display. It can accurately count coins in banks, super shops, commercial establishments and other places.
Be the first to review
Share your experience with Genova GTE-6919 Automatic Banknote Counter and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★