Geo R10 Dual Band
The lowest price of Geo Phone R10 in Bangladesh is ৳3,050 only. Buy Geo Phone R10 at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
📋 Geo Phone R10 Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ R10 |
| Brand | Geo Phone |
| Mobile Type | Button |
| GSM/CDMA | GSM |
| Network | 2G |
| SIM | Dual Band |
| Display | 2.2 inch display with 2.5D screen |
| Sound | Loudspeaker, 3.5mm jack |
| RAM | 32MB |
| Built In Memory | 32MB |
| External Memory | Up to 32 GB |
| CPU | MTK6261D |
| USB | Micro USB |
| Camera | 0.03 Megapixel |
| Video | 320p at 15fps |
| FM Radio | Wireless FM radio |
| Battery Capacity | 1000mAh Lithium-polymer |
| Battery Type | Removable |
| Talk Time | Up to 13 Hours |
| Stand By | Up to 6 Days |
| Other Features | Keypad: English + Bangla / Battery Saver / Sound Record |
📖 Overview
Geo Phone R10 Review by Bdstall
Wireless FM Radio: The Geo R10 mobile has a wireless FM option, using which the user can turn on the radio and listen to their desired radio waves without the help of any earphones.
2.5D Screen: The Geo R10 mobile uses a 2.2-inch screen, which is more durable and does not break easily if dropped. It also has 2.5D glass, which is very strong.
Long-lasting Battery: For longer charge backup, this Geo R10 button mobile has a 1000mAh Lithium-Polymer battery that provides up to 13 Hours of talk-time. Therefore, this device will be an ideal solution for those who are looking for a good quality mobile just for talking.
Comfortable Buttons: The Geo R10 uses soft and comfortable numeric buttons that make it much easier to go from dialing mobile numbers to sending text messages.
Be the first to review
Share your experience with Geo R10 Dual Band and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
How would you rate it?