Dell Latitude 5420 Core i5 11th Gen 512GB SSD
-4%
Price Range in Bangladesh
from
৳39,998
to
৳41,500
across 2 sellers
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳39,998 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳41,500 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 5%
৳42,000
৳ 39,998
ElephantRoad, Dhaka
Save 56%
৳95,000
৳ 41,500
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 11th Gen |
| Processor Speed | Base Frequency 2.60GHz, Turbo Boost Up to 2.71GHz, 3MB Cache |
| Chipset | Integrated with processor |
| Screen Size | 14 inch FHD Display |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 512GB NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel (R) Iris (R) Xe and 8GB shared Graphics |
| Audio/Speaker | Stereo speakers with Realtek Waves MaxxAudio Pro |
| Networking | Gigabit LAN, Wi-Fi, Bluetooth |
| Webcam | 720p HD Camera |
| Card Reader | MicroSD-Card Slot |
| Battery | 3-Cell Type |
| Keyboard | Single Point, Backlit |
| Extra Slot | Extra M.2 Slot |
| Dimensions (W x D x H) | 12.65 x 8.35 x 0.76" |
| Product Weight (Kg) | 1.37 Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
This Dell Latitude 5420 laptop includes an Intel Core i5 11th generation processor with 8MB cache and a maximum turbo frequency of 4.20 GHz. It has 16GB DDR4 RAM and 512GB M.2 PCIe NVMe SSD storage. The Dell Latitude laptop comes with a 14-inch FHD display with four-sided narrow bezels and an anti-glare screen. Plus, its brightness is up to 400 nits and ComfortView Plus is available with a built-in Low Blue Light solution that reduces harmful blue light so you can use it comfortably for long periods of time.
Be the first to review
Share your experience with Dell Latitude 5420 Core i5 11th Gen 512GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★