HP Probook 450 G4 Core i5 7th Gen Laptop
-9%
Price Range in Bangladesh
from
৳24,000
to
৳24,500
across 2 sellers
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳24,000 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳24,500 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 9%
৳26,500
৳ 24,000
Mirpur, Dhaka
Save 9%
৳27,000
৳ 24,500
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-7200U 7th Generation Processor |
| Processor Speed | Base Frequency 2.5 GHz, 3.1 GHz Turbo Boost Technology, 3 MB Cache |
| Chipset | Intel Chipset |
| Screen Size | 15.6" Diagonal HD Anti-Glare LED-Backlit |
| RAM | 8GB DDR4 2133MHz |
| Hard Disk | 128GB SSD + 1TB HDD |
| Disk Type | SSD + HDD |
| Optical Drive | DVD Witter |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 620 |
| Audio/Speaker | 2 x Stereo Speaker |
| Networking | Intel Dual Band Wireless-AC 3168 802.11a/b/g/n/ac 1 x 1 Wi-Fi and Bluetooth 4.0 combo |
| Webcam | HD Webcam |
| Card Reader | SD, SDHC, SDXC supported |
| Battery | HP 3-Cell, Long Life 48 WHr Li-ion |
| Keyboard | HP Premium |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 38.20 x 26.30 x 2.44 cm |
| Product Weight (Kg) | 2 Kg |
| Series | HP Probook |
📖 Overview
HP Probook 450 G4 laptop has an HP premium spill-resistant separate numeric keypad. It has an HP fingerprint reader, a 45-watt smart AC power supply adapter, 1366 x 768-pixel display resolution. This laptop is a powered by Intel Core i5 7th generation processor with 3.1GHz turbo boost technology, and 3MB cache. It has 8GB DDR4 RAM and 128GB SSD + 1TB HDD.
Be the first to review
Share your experience with HP Probook 450 G4 Core i5 7th Gen Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★