HP Elite X2 G8 Core i5 11th Gen FHD Display
-2%
Price Range in Bangladesh
from
৳47,000
to
৳49,500
across 2 sellers
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳47,000 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳49,500 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 2%
৳48,000
৳ 47,000
ElephantRoad, Dhaka
Save 5%
৳52,000
৳ 49,500
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-1145G7 11th Gen |
| Processor Speed | Up to 4.4 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 8 MB L3 Cache, 4-Core, 8-Thread |
| Screen Size | 13" diagonal FHD, touch, IPS, BrightView, 450 nits, 72% NTSC |
| RAM | 8GB |
| Hard Disk | 512GB NVMe PCIe M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel Iris X Graphics |
| Audio/Speaker | Audio by Bang & Olufsen |
| Networking | Intel Wi-Fi 6 AX201 2 x 2 and Bluetooth V5.2 wireless card, non-vPro |
| Webcam | FHD IR camera |
| Battery | HP Long Life 2-cell, 47 Wh Li-ion polymer |
| Keyboard | HP Premium– Spill Resistant, LED Backlit |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 28.93 x 22.19 x 1.42 cm Tablet with Keyboard |
| Product Weight (Kg) | Starting at 0.82 Kg Tablet, Starting at 1.17 Kg Tablet with keyboard |
| Series | Others |
📖 Overview
This HP Elite X2 G8 is a powerful business-class touchscreen 2-in-1 Laptop or tablet that is powered by an Intel Core i5 11th-gen processor. This laptop has a 13" diagonal FHD display that supports 4K resolution and delivers vibrant visuals, thus giving you an immersive viewing experience for working, entertainment and creative work. It has 8GB of RAM, which provides responsive performance for everyday tasks. It also has a 512 GB PCIe NVMe SSD that provides ample storage space for videos, files and applications.
Be the first to review
Share your experience with HP Elite X2 G8 Core i5 11th Gen FHD Display and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★