Lenovo ThinkPad T480s Core i7 8th Gen 14" Touch Laptop
-12%
Price in Bangladesh
৳29,000
from 1 seller
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳29,000 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 12%
৳33,000
৳ 29,000
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-8650U 8th Generation |
| Processor Speed | 1.90GHz- 2.11GHz, 8M Cache |
| Screen Size | 14" Full HD LED Backlit Anti-Glare IPS Touchscreen Display |
| RAM | 8GB |
| Hard Disk | 512GB PCIe NVMe M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Audio/Speaker | Dolby Audio Premium |
| Networking | Intel Dual Band Wireless-AC, Bluetooth V4.2 |
| Webcam | 720p HD Camera with ThinkShutter |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Battery | 3 Cell Li-ion Battery, 3 Hours Backup |
| Keyboard | Standard Notebook Keyboard |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 13.25 x 9.15 x .078" |
| Product Weight (Kg) | 1.58Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
This Lenovo ThinkPad T480s comes with a powerful Intel Core i7 8th generation processor with 1.90GHz- 2.11GHz turbo frequency, and 8M Cache. With its 14-inch full HD LED backlit anti-glare IPS touchscreen display and a 720p HD Camera with ThinkShutter. Also, it has 8GB RAM and 512GB SSD Hard Disk capacity, giving a smooth and fast experience.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad T480s Core i7 8th Gen 14" Touch Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★