Geo R17 Dual-SIM Button Phone
-7%
Price in Bangladesh
৳1,250
from 1 seller
The lowest price of Geo Phone R17 in Bangladesh is ৳1,250 only. Buy Geo Phone R17 at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Al-Amin Telecom Plus
Rampura, Dhaka
Save 7%
৳1,350
৳ 1,250
📋 Geo Phone R17 Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ R17 |
| Brand | Geo Phone |
| Mobile Type | Button |
| GSM/CDMA | GSM |
| Network | 2G |
| SIM | Dual SIM Dual Standby |
| Display | 2.4″ QVGA Display with a resolution of 240 x 320p |
| Sound | 3.5mm Audio Jack |
| External Memory | Up to 32 GB |
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB charging, microUSB 2.0 |
| Camera | 0.3MP |
| FM Radio | Wireless FM radio |
| Battery Capacity | Li-Po 2000mAh Battery |
| Battery Type | Removable |
| Other Features | Chipset: SC6531E |
📖 Overview
This Geo R17 is a dual-SIM button phone that has some amazing features, such as a 2.4″ QVGA Display with a resolution of 240 x 320p, 3.5mm audio jack, Up to 32 GB expendable memory, Bluetooth connectivity, USB charging, microUSB 2.0, 0.3MP rear camera, wireless FM radio, 500 phonebook, GPRS, vibration, phonebook, SMS, call history & file manager, auto call recording, and mobile tracker.
Be the first to review
Share your experience with Geo R17 Dual-SIM Button Phone and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★