Golden Plus 43-inch Borderless Android Television
Price in Bangladesh
৳18,990
from 1 seller
The lowest price of Golden plus 43-inch borderless android television in Bangladesh is ৳18,990 only. Buy Golden plus 43-inch borderless android television at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
৳ 18,990
📋 Television Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Screen Size | 43'' |
| Panel | Flat |
| Resolution | 1920 x 1080P Full HD |
| Technology | 4K LED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 8.5 ms |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Contrast | Yes |
| Brightness | 230 cd/m2 |
| TV Tuner | Digital / Analog |
| Sound | 10W + 10W |
| Connectivity | 2 x USB Port / 32x HDMI / Wi-Fi / LAN / RF |
| Remote | Yes |
| Operating System | Android |
📖 Overview
This Golden Plus 43-inch borderless smart television comes with a 1920 x 1080 pixels resolution display that can be seen with excellent clarity. It runs on an Android 11 operating system. This television comes with 2GB RAM and 16GB storage capacity. This television comes with two 10W audio speakers and Dolby Icon sound system.
Be the first to review
Share your experience with Golden Plus 43-inch Borderless Android Television and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★