Golden Power 5KVA Super Silent Canopy Diesel Generator
-5%
Price in Bangladesh
৳95,000
from 1 seller
The lowest price of Golden power 5kva super silent canopy diesel generator in Bangladesh is ৳95,000 only. Buy Golden power 5kva super silent canopy diesel generator at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Motijheel, Dhaka
Save 5%
৳100,000
৳ 95,000
📋 Generator Full Specification
| Item | Generator |
|---|---|
| Generator Type | Industrial |
| Fuel Type | Diesel |
| Rated Power | 5 KW / 5 KVA |
| Phase | Single phase |
| Voltage | 220V |
| Frequency | 50Hz |
| Max Output | Maximum 5.0 kW AC Output |
| Starting System | Recoil & electric starting system |
| Fuel Tank Capacity | 24-liter |
| Canopy | Super silent canopy |
| Origin | China |
📖 Overview
Golden Power generator features 5KW Rated Power and 50Hz frequency. This generator has a 24-liter fuel capacity and 1.1L oil capacity. The generator is recoil and electric starting system so you can operate it very easily. The noise is reduced when the generator is running. It is ideal for use in homes, small offices, and commercial establishments. The generator has 4 wheels so you can move it anywhere you need. A canopy diesel generator is enclosed in a structure protected by an enclosure. Canopy diesel generators require less maintenance as their components provide additional protection from the outdoors.
Be the first to review
Share your experience with Golden Power 5KVA Super Silent Canopy Diesel Generator and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★