Haier H43S80EUX 43" QLED 4K Google TV
-14%
Price Range in Bangladesh
from
৳34,900
to
৳37,000
across 4 sellers
The lowest price of Haier H43S80EUX in Bangladesh is ৳34,900 only. Buy Haier H43S80EUX at the best price from BDStall. There are currently 4 sellers available. Prices range up to ৳37,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 4 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 15%
৳40,900
৳ 34,900
Mirpur, Dhaka
৳ 34,990
Purana Paltan, Dhaka
Save 20%
৳43,900
৳ 34,999
More sellers
Electronics City ✓
৳ 37,000
ElephantRoad, Dhaka
·
10 months ago
📋 Haier H43S80EUX Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ H43S80EUX |
| Brand | Haier |
| Screen Size | 43 Inch |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K |
| Technology | QLED, DLED, 4K UHD |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 6.5ms |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Contrast | 5000 : 1 |
| Brightness | 280 Nits |
| TV Tuner | Analog And Digital |
| Sound | 12W x 2 Speaker |
| Remote | Voice Control Remote |
| Operating System | Android |
📖 Overview
This Haier H43S80EUX 43" QLED 4K Google TV is specially designed with a Google-certified Android operating system that features 2GB DDR3 RAM and 32 GB Flash ROM. The QLED display panel can capture fine details with 4K resolution, so it gives a high-quality visual experience. Moreover, it has some amazing features such as ARM Advanced Multi-Core Cortex CA55 CPU, Mali G52 MC1 550Mhz graphics, Netflix, YouTube, Google Play, Google Assistant, Amazon Prime Video, Chromecast, APP Store / Browser, 2.1 HDMI version, Auto-Timer on / off, Bluetooth remote and digital noise reduction.
Be the first to review
Share your experience with Haier H43S80EUX 43" QLED 4K Google TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★