Haier H55P7UX 55'' HQLED Dolby Atmos Google TV
Price Range in Bangladesh
from
৳53,990
to
৳60,999
across 8 sellers
The lowest price of Haier in Bangladesh is ৳53,990 only. Buy Haier at the best price from BDStall. There are currently 8 sellers available. Prices range up to ৳60,999 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 8 in Bangladesh
Pallabi, Dhaka
৳ 53,990
Mirpur, Dhaka
৳ 54,490
Cantonment, Dhaka
৳ 55,000
More sellers
Shan Electronics ✓
৳ 56,499
ElephantRoad, Dhaka
·
10 months ago
TECHLAND BD ✓
৳ 57,000
Uttara, Dhaka
·
11 months ago
B.J Electronics ✓
৳ 57,000
Nasirabad, Chittagong
·
1 year ago
Chattogram Electronic ✓
৳ 60,500
Paltan, Dhaka
·
1 year ago
TV Hut & Electronics ✓
৳ 60,999
ElephantRoad, Dhaka
·
1 year ago
📋 Haier Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Brand | Haier |
| Screen Size | 55 Inch |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K UHD, 3840 x 2160p |
| Technology | HQLED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 8ms |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Contrast | 5000:1 |
| Brightness | 320 cd/m2 |
| Sound | 15W x 2 Speaker, Stereo Speaker |
| Connectivity | HDMI, USB, WIFI |
| Remote | Yes |
| Operating System | Android |
📖 Overview
Haier H55P7UX 55'' Google TV appears with a 55" HQLED screen that supports 4K UHD resolution to provide excellent picture tone and color. This television is powered by the Android 11 operating system which runs on Google TV and supports various applications like Netflix, YouTube, Google Assistant, Google Play, and Amazon Prime Video. This TV can be wall-mounted so it can be placed anywhere.
Be the first to review
Share your experience with Haier H55P7UX 55'' HQLED Dolby Atmos Google TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★