Hanna HI-98107 pHep Waterproof pH Meter
-10%
Price Range in Bangladesh
from
৳1,700
to
৳2,250
across 3 sellers
The lowest price of Hanna HI-98107 in Bangladesh is ৳1,700 only. Buy Hanna HI-98107 at the best price from BDStall. There are currently 3 sellers available. Prices range up to ৳2,250 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 3 in Bangladesh
Hatkhola, Dhaka
Save 11%
৳1,900
৳ 1,700
Hatkhola, Dhaka
Save 12%
৳2,500
৳ 2,200
Kaliganj, Lalmonirhat
৳ 2,250
📋 Hanna HI-98107 Full Specification
| Item | pH Meter |
|---|---|
| Model | ✅ Hanna HI-98107 |
| pH Type | Water |
| pH Measuring Range | 0.00 to 14.00pH |
| pH Temperature Compensation Range | Automatic, 0 to 50°C |
| pH Accuracy | ± 0.1pH |
| pH Resolution | 0.1pH |
| Display | Multi-level LCD |
| Power | 4 x 1.5v alkaline |
| Environment | 0 to 50°C, RH 100% max |
| Dimension | 160 x 40 x 17 mm / 6.3 x 1.6 x 0.7" |
| Weight | 75gm |
📖 Overview
Multi-level LCD display, both pH and temperature reading simultaneously display, 0.1 pH resolution, ±0.1 pH accuracy, 0.0 to 14.0 pH range, automatic temperature compensated pH measurement, ℃ or ℉ temperature can be set, two-button operation, automatically accepts and stores the calibration value, low battery indicator, and automatic shut-off.
Be the first to review
Share your experience with Hanna HI-98107 pHep Waterproof pH Meter and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★