Hanna HI98107 pHep Waterproof Tester Meter
-4%
Price Range in Bangladesh
from
৳7,200
to
৳7,800
across 4 sellers
The lowest price of HI98107 in Bangladesh is ৳7,200 only. Buy HI98107 at the best price from BDStall. There are currently 4 sellers available. Prices range up to ৳7,800 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 4 in Bangladesh
Hatkhola, Dhaka
Save 4%
৳7,500
৳ 7,200
Uttara, Dhaka
৳ 7,500
Motijheel, Dhaka
৳ 7,800
📋 HI98107 Full Specification
| Item | pH Meter |
|---|---|
| Model | ✅ HI98107 |
| pH Type | Water |
| pH Measuring Range | 0.00 to 14.00pH |
| pH Temperature Compensation Range | 0 to 50°C |
| pH Accuracy | ± 0.1pH |
| pH Resolution | 0.1pH |
| Display | Multi-Level LCD |
| Power | 4 x 1.5v alkaline |
| Dimension | 160 x 40 x 17 mm / 6.3 x 1.6 x 0.7" |
| Weight | 75g |
📖 Overview
Hanna HI98107 comes with multi-level LCD display, 0.1 resolution with automatic two-point calibration, 0.0 to 14.0 pH range, 0.1 pH resolution, ±0.1 pH accuracy, two-button operation, automatic shut-off, portable and pocket device, and low battery indicator.
Be the first to review
Share your experience with Hanna HI98107 pHep Waterproof Tester Meter and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★