Harrison RD-138PC 138L/D Dehumidifier
-4%
Price in Bangladesh
৳115,000
from 1 seller
The lowest price of Harrison RD-138PC in Bangladesh is ৳115,000 only. Buy Harrison RD-138PC at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 4%
৳120,000
৳ 115,000
📋 Harrison RD-138PC Full Specification
| Item | Dehumidifier |
|---|---|
| Model | ✅ Harrison RD-138PC |
| Capacity | 138L |
| Air Flow | 1650CMH |
| Coverage Area | 130-150m |
| Refrigerant | R-22 |
| Fan Type | Axial Fan |
| Noise Level | 56dB |
| Rated Power | 2000W |
| Power Supply | 220V/50HZ |
| Dimension | 18.9 x 16.5 x 37.8cm |
| Weight | 49 Kg |
📖 Overview
Harrison RD-138PC dehumidifier is designed for industrial use. It provides a dehumidification capacity of 138 liters per day. It also has an air circulation level of 1650CMH and the dehumidifiers remove excess moisture from the air and maintain an optimal indoor humidity level. Moreover, this dehumidifier includes features such as a 56dB noise level, a water drainage system with a built-in tank, an axial fan, an R-22 refrigerant, etc.
Be the first to review
Share your experience with Harrison RD-138PC 138L/D Dehumidifier and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★