Harrison RD-190PC 190L/D Dehumidifier
-10%
Price in Bangladesh
৳135,000
from 1 seller
The lowest price of Harrison RD-190PC in Bangladesh is ৳135,000 only. Buy Harrison RD-190PC at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 10%
৳150,000
৳ 135,000
📋 Harrison RD-190PC Full Specification
| Item | Dehumidifier |
|---|---|
| Model | ✅ Harrison RD-190PC |
| Capacity | 190Ltr/Day |
| Air Flow | 2250 CMH |
| Refrigerant | R-22 |
| Compressor | Panasonic / GMCC |
| Drainage | In-built tank available |
| Fan Type | Axial Fan |
| Noise Level | Less Than 58dB |
| Rated Power | 3100W |
| Power Supply | 220V-50Hz-1Ph |
| Dimension | 1050 x 750 x 460mm |
| Weight | 145 kg (Approx.) |
📖 Overview
This Harrison RD-190PC dehumidifier is built for industrial use. It comes with a dehumidification capacity of 190 liters per day. It also has an air circulation level of 2250 CMH. Typically, dehumidifiers remove extra moisture from the air & maintain an optimal indoor humidity level. Additionally, this dehumidifier features a 58dB noise level, a water drainage system with a built-in tank, an Axial fan, etc.
Be the first to review
Share your experience with Harrison RD-190PC 190L/D Dehumidifier and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★