Harrison RD-240PC 240L/D Dehumidifier
-16%
Price in Bangladesh
৳150,000
from 1 seller
The lowest price of Harrison RD-240PC in Bangladesh is ৳150,000 only. Buy Harrison RD-240PC at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 17%
৳180,000
৳ 150,000
📋 Harrison RD-240PC Full Specification
| Item | Dehumidifier |
|---|---|
| Model | ✅ Harrison RD-240PC |
| Capacity | 240L |
| Air Flow | 2700CMH |
| Refrigerant | R-22 |
| Compressor | Panasonic / GMCC |
| Drainage | In-built tank available |
| Fan Type | Axial fan |
| Noise Level | 58dB |
| Rated Power | 3400W |
| Power Supply | 220V-50Hz-1Ph |
| Dimension | 1050 x 750 x 460mm |
| Weight | 155 kg |
📖 Overview
This Harrison RD-480PC is a dehumidifier that is used to maintain humidity levels in the air as well as reduce musty odors and dust. It offers an air circulation level of 2700 cubic meters per hour and is made for industrial use and it comes with a dehumidification capacity of 240 liters per day. Moreover, this Harrison RD-480PC comes with a 220V-50Hz-1Ph power supply, Axial fan, 3400W power consumption, and an inbuilt water drainage tank available.
Be the first to review
Share your experience with Harrison RD-240PC 240L/D Dehumidifier and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★