Harrison RD-360PC 360L/D Dehumidifier
-10%
Price in Bangladesh
৳260,000
from 1 seller
The lowest price of Harrison RD-360PC in Bangladesh is ৳260,000 only. Buy Harrison RD-360PC at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 10%
৳290,000
৳ 260,000
📋 Harrison RD-360PC Full Specification
| Item | Dehumidifier |
|---|---|
| Model | ✅ Harrison RD-360PC |
| Capacity | 360L |
| Air Flow | 3900CMH |
| Refrigerant | R-22 |
| Compressor | Panasonic / GMCC |
| Drainage | In-built tank available |
| Fan Type | 2 x Axial Fan |
| Noise Level | 58dB |
| Rated Power | 5400W |
| Power Supply | 220V-50Hz-1Ph |
| Dimension | 1050 x 1500 x 460mm |
| Weight | 240Kg |
📖 Overview
This RD-360PC dehumidifier from Harrison is built for industrial use. It comes with a dehumidification capacity of 360 liters per day. It also has an air circulation level of 3900CMH. Typically, dehumidifiers remove extra moisture from the air & maintain an optimal indoor humidity level. Additionally, this dehumidifier features a 58dB noise level, a water drainage system with a built tank, 2 x Axial fans, an R-22 refrigerant, etc.
Be the first to review
Share your experience with Harrison RD-360PC 360L/D Dehumidifier and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★