Harrison RD-90PC 90L/D Industrial Dehumidifier
-16%
Price in Bangladesh
৳75,000
from 1 seller
The lowest price of Harrison RD-90PC in Bangladesh is ৳75,000 only. Buy Harrison RD-90PC at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 17%
৳90,000
৳ 75,000
📋 Harrison RD-90PC Full Specification
| Item | Dehumidifier |
|---|---|
| Model | ✅ Harrison RD-90PC |
| Capacity | 90L |
| Air Flow | 1200CMH |
| Refrigerant | R-22 |
| Compressor | Panasonic / GMCC |
| Drainage | Inbuilt tank available |
| Fan Type | Axial fan |
| Noise Level | 58dB |
| Rated Power | 1650W |
| Power Supply | 220V-50Hz-1Ph |
| Dimension | 815 x 660 x 305mm |
| Weight | 100Kg |
📖 Overview
This Harrison RD-90PC is an industrial dehumidifier system with a 90L/day dehumidifying capacity. It can provide 1200CMH air circulation. Typically, dehumidifiers remove excess moisture from the air and maintain an optimal indoor humidity level. This machine is ideal for larger industrial places to control the humidity level.
Be the first to review
Share your experience with Harrison RD-90PC 90L/D Industrial Dehumidifier and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★