High-Quality Hydraulic GSM Cutter
Price Range in Bangladesh
from
৳21,000
to
৳21,500
across 2 sellers
The lowest price of High-quality hydraulic gsm cutter in Bangladesh is ৳21,000 only. Buy High-quality hydraulic gsm cutter at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳21,500 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Uttara, Dhaka
৳ 21,000
Uttara, Dhaka
৳ 21,500
📋 GSM Cutter Full Specification
| Item | GSM Cutter |
|---|---|
| Type | GSM Cutter |
| Cutting Area | 100sq cm |
| Cutting Thickness | - 0.1 to 10 mm |
| Blades Diameter | 112.84mm |
| Material | Aluminum |
| Weight | 9.745Kg |
| Dimension | 34 x 34 x 24 cm |
📖 Overview
It is a high-quality hydraulic GSM cutter which helps to evaluate the fabric quality by cutting the fabric sample in a circular shape. It is commonly used to cut fabric and other flexible materials for GSM weight measurement. It is made of strong aluminum material which is durable. It is cutting fabric samples, so will be able to get highly accurate test results.
Be the first to review
Share your experience with High-Quality Hydraulic GSM Cutter and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★