UNI-T UT251C High Sensitivity Leakage Current Clamp
Price in Bangladesh
৳13,500
from 2 sellers
The lowest price of UNI-T UT251C in Bangladesh is ৳13,500 only. Buy UNI-T UT251C at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Uttara, Dhaka
৳ 13,500
Badda, Dhaka
৳ 13,500
📋 UNI-T UT251C Full Specification
| Item | Multimeter |
|---|---|
| Model | ✅ UNI-T UT251C |
| AC Current | 0.001mA~60A |
| Frequency | 50Hz / 60Hz |
| Current Accuracy | ±1.5%+5 |
| Display | 4-digit LCD digital |
| Display Count | 10000 |
| Auto-Power Off | 5 minutes |
| Power | 9V battery (6F22) |
| Voltage | 0V-600V |
| Weight | 120gm |
| Dimension | 175 x 70 x 38mm |
📖 Overview
The UNI-T UT251C is an AC leakage current test meter used for testing the leakage current of motors, home appliances, and other electrical equipment up to 600A. It offers a 4-digit LCD digital display that counts up to 10000 digits. It supports auto power on and off mode. Moreover, this device comes with an overload indication and, a low battery indication.
Be the first to review
Share your experience with UNI-T UT251C High Sensitivity Leakage Current Clamp and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★