Hikvision DS-2CD1143G2-LIU 4MP Dome Network Camera
-8%
Price Range in Bangladesh
from
৳4,320
to
৳4,500
across 2 sellers
The lowest price of Hikvision DS-2CD1143G2-LIU in Bangladesh is ৳4,320 only. Buy Hikvision DS-2CD1143G2-LIU at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳4,500 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Shantinagar, Dhaka
Save 8%
৳4,700
৳ 4,320
Mirpur, Dhaka
৳ 4,500
📋 Hikvision DS-2CD1143G2-LIU Full Specification
| Item | CCTV Camera |
|---|---|
| Model | ✅ DS-2CD1143G2-LIU |
| Brand | Hikvision |
| CCTV Type | Fixed |
| Sensor | 1/3" Progressive Scan CMOS |
| Lens | Fixed focal lens, 2.8 and 4 mm optional |
| Video Resolution | 2560 x 1440p |
| Signal System | Wi-Fi |
| Day / Night | Yes |
| IR | Up to 30m |
| Connectivity | IP Camera |
| Waterproof / Dustproof | IP67 |
| CCTV Housing | Bullet |
| Power Supply | 12 VDC ± 25%, 0.5 A, max. 6W |
📖 Overview
Hikvision DS-2CD1143G2-LIU is a smart hybrid light fixed dome network camera that features high quality imaging with 4MP resolution. So this camera is able to produce excellent quality pictures. It has a built-in microphone for real-time audio listening and security. Also features efficient H.265+ compression technology that ensures reduced video bandwidth and storage requirements without compromising video quality.
Be the first to review
Share your experience with Hikvision DS-2CD1143G2-LIU 4MP Dome Network Camera and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★