Hisense 43A4F4 43" Bezelless Smart Android FHD TV
-28%
Price Range in Bangladesh
from
৳28,999
to
৳33,500
across 5 sellers
The lowest price of Hisense Hisense 43A4F4 in Bangladesh is ৳28,999 only. Buy Hisense Hisense 43A4F4 at the best price from BDStall. There are currently 5 sellers available. Prices range up to ৳33,500 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 5 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 28%
৳40,500
৳ 28,999
Cantonment, Dhaka
৳ 30,000
ElephantRoad, Dhaka
৳ 30,900
📋 Hisense Hisense 43A4F4 Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ Hisense 43A4F4 |
| Brand | Hisense |
| Screen Size | 43" |
| Panel | Flat |
| Resolution | FHD, 1366 x 768P |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 8ms |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Contrast | 1200:1 |
| Brightness | 300 cd/m² |
| TV Tuner | Digital / Analog |
| Sound | Dolby Digital |
| Connectivity | HDMI, USB, Wi-Fi, Ethernet |
| Remote | Yes |
| Operating System | Android |
| Dimension | With stand: 955 x 606 x 186mm, Without stand 955 x 558 x 87 mm |
📖 Overview
This Hisense 43A4F4 is a 43" Bezelless Smart TV with an Android 11 operating system. It has a 60Hz refresh rate that controls fluid motion as well as ensures clear and colorful picture quality. It can quickly respond within 8ms and prevents blurring and ghosting which provides superb image clarity so, it is perfect for fast-paced action scenes, sports, and gaming. Also, it supports USB, HDMI, Bluetooth, Wi-F, and Ethernet connectivity allowing you to enjoy more entertainment. Moreover, this Hisense 43A4F4 smart TV comes with 1GB RAM, 8GB ROM, and a 100 - 240V / 50, 60Hz power supply.
Be the first to review
Share your experience with Hisense 43A4F4 43" Bezelless Smart Android FHD TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★