Hisense 43A6F3 43" 4K Google TV
Price Range in Bangladesh
from
৳31,490
to
৳38,990
across 7 sellers
The lowest price of Hisense in Bangladesh is ৳31,490 only. Buy Hisense at the best price from BDStall. There are currently 7 sellers available. Prices range up to ৳38,990 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 7 in Bangladesh
Pallabi, Dhaka
৳ 31,490
Mirpur, Dhaka
৳ 31,900
Cantonment, Dhaka
৳ 32,500
More sellers
Shan Electronics ✓
৳ 34,499
ElephantRoad, Dhaka
·
10 months ago
TECHLAND BD ✓
৳ 35,599
Uttara, Dhaka
·
11 months ago
B.J Electronics ✓
৳ 37,900
Nasirabad, Chittagong
·
1 year ago
TV Hut & Electronics ✓
৳ 38,990
ElephantRoad, Dhaka
·
1 year ago
📋 Hisense Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Brand | Hisense |
| Screen Size | 43 inch |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 8ms |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Contrast | 4000 : 1 |
| Brightness | 250cd/m² |
| TV Tuner | Digital / Analog |
| Sound | 10W + 10W, Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Pulse |
| Connectivity | 2-USB,3-HDMI, Optical, LAN, Bluetooth, AV Input, Output |
| Remote | Voice Control Remote |
| Operating System | Android |
| Dimension | 963 x 566 x 74mm |
📖 Overview
Hisense 43A6F3 is a 43-inch bezel-less smart Google television that will give you an unforgettable home entertainment experience. This TV supports 4K video resolution that makes every picture stand out with vivid colors and strong contrast. The refresh rate of this television is 60Hz which ensures smooth and fluid movements, and makes it perfect for watching fast-paced sports or action movies.
Be the first to review
Share your experience with Hisense 43A6F3 43" 4K Google TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★