Hisense 55A6F3 55-Inch Android UHD Google TV
Price Range in Bangladesh
from
৳53,990
to
৳62,900
across 8 sellers
The lowest price of Hisense 55A6F3 in Bangladesh is ৳53,990 only. Buy Hisense 55A6F3 at the best price from BDStall. There are currently 8 sellers available. Prices range up to ৳62,900 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 8 in Bangladesh
Pallabi, Dhaka
৳ 53,990
Mirpur, Dhaka
Save 27%
৳74,900
৳ 54,400
Cantonment, Dhaka
৳ 54,500
More sellers
Shan Electronics ✓
৳ 56,990
ElephantRoad, Dhaka
·
10 months ago
TV Hut & Electronics ✓
৳ 57,000
ElephantRoad, Dhaka
·
1 year ago
Electronics City ✓
৳ 59,999
ElephantRoad, Dhaka
·
10 months ago
Chattogram Electronic ✓
৳ 61,000
Paltan, Dhaka
·
1 year ago
B.J Electronics ✓
৳ 62,900
Nasirabad, Chittagong
·
1 year ago
📋 Hisense 55A6F3 Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ 55A6F3 |
| Brand | Hisense |
| Screen Size | 55" |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K , 3840 x 2160 pixel |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 8ms |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Contrast | 4000:1 |
| Brightness | 300cd/m² |
| TV Tuner | Yes |
| Sound | 10W x 2 |
| Connectivity | 3-HDMI, 2-USB, Wi-Fi, Bluetooth V5.0, Audio Jack |
| Remote | Yes, Voice Remote |
| Operating System | Android |
📖 Overview
Hisense 55A6F3 Google Television is powered by Android 11 operating system and has MT9612IAATNC processor, 2GB RAM and 16GB storage. It has a 55-inch bezel-less LED display that supports 4K UHD resolution, thus providing a stunning home entertainment experience. This TV comes with HDR10 and Dolby Vision technology that improves color accuracy, contrast and brightness on the screen, delivering a vibrant picture. This TV can effortlessly manage smart home devices at home, so you can search for different channels using your voice and get recommendations based on your viewing preferences via Google Assistant.
Be the first to review
Share your experience with Hisense 55A6F3 55-Inch Android UHD Google TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★