Hisense 75A6F3 75" 4K UHD Android Google TV
Price Range in Bangladesh
from
৳116,990
to
৳123,000
across 5 sellers
The lowest price of Hisense 75A6F3 in Bangladesh is ৳116,990 only. Buy Hisense 75A6F3 at the best price from BDStall. There are currently 5 sellers available. Prices range up to ৳123,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 5 in Bangladesh
Pallabi, Dhaka
৳ 116,990
Mirpur, Dhaka
৳ 120,990
Cantonment, Dhaka
৳ 122,000
📋 Hisense 75A6F3 Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ 75A6F3 |
| Brand | Hisense |
| Screen Size | 75 Inch |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 8ms |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast | 1300:1 |
| Brightness | 350cd/m² |
| TV Tuner | Digital / Analog |
| Sound | 10W + 10W, Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Pulse |
| Connectivity | Wi-Fi, 3-HDMI, 2-USB, Digital Audio Out, Bluetooth |
| Remote | Voice Remote |
| Operating System | Android |
| Dimension | with Stand W x H x D: 1676 × 1004 × 360 mm |
| Other Features | Google TV |
📖 Overview
Hisense 75A6F3 is a 75-inch bezel-less smart television that will create a stunning home entertainment experience in your room. It has 4K UHD display resolution that delivers incredibly detailed and clear images. This Hisense television has a 60Hz refresh rate which is perfect for watching action or fast-paced sports films and ensures fluid and smooth animations. The built-in Chromecast features of these TVs usually make it easy to stream anything from a smartphone, tablet or laptop to your big screen. This TV supports Google Assistant, so using Google Assistant voice control will make it easy to search for various information, manage smart home appliances and get suggestions based on preferred way of viewing other entertainment.
Be the first to review
Share your experience with Hisense 75A6F3 75" 4K UHD Android Google TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★