Hisense E6H 65" Dolby Vision 4K LED Smart TV
-20%
Price Range in Bangladesh
from
৳78,900
to
৳98,000
across 2 sellers
The lowest price of Hisense E6H 65" in Bangladesh is ৳78,900 only. Buy Hisense E6H 65" at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳98,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 20%
৳98,900
৳ 78,900
Cantonment, Dhaka
৳ 98,000
📋 Hisense E6H 65" Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ E6H 65" |
| Brand | Hisense |
| Screen Size | 65" |
| Panel | Flat |
| Resolution | 3840 x 2160p |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 8ms |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Contrast | 1000000:1 |
| Brightness | 350cd/m2 |
| TV Tuner | Yes |
| Sound | 7W x 2, Surround Sound |
| Connectivity | 2-USB, 3-HDMI, Analog TV Reception, Wireless built-in, Bluetooth, RF Antenna |
| Remote | Yes, Voice Remote |
| Operating System | Android |
📖 Overview
Hisense E6H is a 65-inch bezel-less smart Android television that will give you a stunning home entertainment experience. This TV has a 4K UHD LED display that delivers incredibly detailed and clear images. This television has an 8ms response time that reduces motion blur and produces crisp, clear images. Its 120Hz display refresh rate ensures fluid and smooth animations, so fast videos look smoother. This TV also has HDR10 and Dolby Vision technology, which improves the color accuracy, contrast and brightness on the screen to give a clear picture.
Be the first to review
Share your experience with Hisense E6H 65" Dolby Vision 4K LED Smart TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★