Hisense WF3S1043BT 10.5 Kg Front Load Washing Machine
Price Range in Bangladesh
from
৳52,500
to
৳57,500
across 4 sellers
The lowest price of Hisense WF3S1043BT in Bangladesh is ৳52,500 only. Buy Hisense WF3S1043BT at the best price from BDStall. There are currently 4 sellers available. Prices range up to ৳57,500 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 4 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
৳ 52,500
Cantonment, Dhaka
৳ 54,000
ElephantRoad, Dhaka
৳ 55,600
📋 Hisense WF3S1043BT Full Specification
| Item | Washing Machine |
|---|---|
| Model | ✅ WF3S1043BT |
| Brand | Hisense |
| Washing Capacity | 10.5 Kg |
| Motor Speed | 1400 rpm |
| Inverter Technology | Yes, Inverter |
| Washer Load Type | Front |
| Control Panel | Touch |
| Wash Programs | 15 |
| Temperature Settings | Yes |
| Color | Titanium Grey |
| Child Lock | Yes, Child Lock |
| Power Supply | 220V~240V/50Hz |
| Dimension (WxDxH) | 595 x 610 s 845mm |
📖 Overview
This Hisense WF3S1043BT is a front load washing machine with a washing capacity of 10.5 kg. This machine is suitable for large family use. It features a 1400 rpm spin speed that is sufficient for thorough cleaning and offers multiple temperatures of 20/40/60/90°C. This washing machine is designed with 15 individual washing programs and touch control. It has an inverter motor for powerful operation. It is a free-standing unit that operates on a supply voltage of 220V-240V/50Hz.
Be the first to review
Share your experience with Hisense WF3S1043BT 10.5 Kg Front Load Washing Machine and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★