Hisense WF3s9043BT 9 Kg Front Load Washing Machine
Price Range in Bangladesh
from
৳50,000
to
৳55,000
across 5 sellers
The lowest price of Hisense WF3s9043BT in Bangladesh is ৳50,000 only. Buy Hisense WF3s9043BT at the best price from BDStall. There are currently 5 sellers available. Prices range up to ৳55,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 5 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 50,000
Mirpur, Dhaka
Save 24%
৳69,990
৳ 52,990
Cantonment, Dhaka
৳ 54,000
📋 Hisense WF3s9043BT Full Specification
| Item | Washing Machine |
|---|---|
| Model | ✅ WF3s9043BT |
| Brand | Hisense |
| Washing Capacity | 9 Kg |
| Inverter Technology | Inverter |
| Washer Load Type | Front |
| Spin Dry Speed | 1400rpm |
| Control Panel | Touch |
| Wash Programs | 16 |
| Temperature Settings | 20 / 40 / 60 / 90℃ |
| Color | Titanium Grey |
| Child Lock | Yes |
| Power Supply | 20V~240V/50Hz |
| Dimension (WxDxH) | 595 x 580 x 845mm |
📖 Overview
This Hisense WF3s9043BT is a front load washing machine with a washing capacity of 9 Kg. This washing machine is designed to handle a variety of fabrics with ease and has a sleek titanium gray finish that will add an aesthetic touch to the home. It features a powerful spin speed of 1400 rpm that thoroughly cleans fabric and can be set at multiple temperatures of 20 / 40 / 60 / 90°C. Its drum volume is 60L.
Be the first to review
Share your experience with Hisense WF3s9043BT 9 Kg Front Load Washing Machine and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★