Hitachi 450Kg 10-Stop 6 Passenger Lift China
Price in Bangladesh
৳3,800,000
from 1 seller
The lowest price of Hitachi in Bangladesh is ৳3,800,000 only. Buy Hitachi at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Hatkhola, Dhaka
৳ 3,800,000
📋 Hitachi Full Specification
| Item | Lift |
|---|---|
| Brand | Hitachi |
| Lift Type | Passenger |
| Passenger | 6 Person |
| Load Capacity | 450 Kg |
| Cabin Material | 304 Stainless Steel |
| Cabin Door | 304 Stainless Steel |
| Cabin Size | 1100 x 1100 mm |
| Number of Stop | 10 Stops & opening |
| Emergency Light | Yes |
| Motor Power | 3.2 kW |
| Lift Speed | 1.0 m/s |
| Power | 3.2 kW |
| Power Supply | 380V, 3 Phase, 50H |
| Energy Saving | Yes |
| Dimension | 1850 x 1850 mm |
📖 Overview
This Hitachi passenger elevator can carry 6 passengers, has a weight capacity of up to 450 kg and a speed of 1.0 m/s. It is made of high-quality 304 mirror etching or hairline stainless steel material which ensures durable and long-lasting use. This passenger elevator is designed for use in all types of buildings and industries. It has advanced features such as automatic return to the base station when a fire alarm and delay stop are triggered. This elevator is suitable for buildings up to 10 floors.
Be the first to review
Share your experience with Hitachi 450Kg 10-Stop 6 Passenger Lift China and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★