HP 1000-1311TU Intel Pentium Dual Core 2.4 GHz Laptop
-25%
Price in Bangladesh
৳9,000
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳9,000 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 25%
৳12,000
৳ 9,000
📋 HP Full Specification
| Item | Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Modem | N/A |
| Processor Type | Intel Pentium Dual Core - 2020M |
| Processor Speed | 2.4 GHz with 2MB L3 Cache |
| Chipset | Intel HM 65 Chipset |
| Screen Size | 14" diagonal HD BrightView LED-backlit (1366 x 768) |
| RAM | 4 GB DDR3 1600MHz; Upgradeable to 8 GB DDR3 |
| Hard Disk | 500 GB 5400 rpm |
| Optical Drive | 8x Dual Layer DVD R+W |
| Graphics Card | Intel HD Graphics |
| Audio/Speaker | Altec Lansing Speaker |
| Networking | Ethernet LAN; Wireless LAN 802.11 bg/n, Bluetooth |
| Webcam | 1.3 Megapixels |
| Card Reader | Realtek USB 2.0, 5:1 Card Reader |
| Battery | 6 Cell Li-ion Battery with 3.5 Hours Backup |
| Software | Free DOS / Windows 8 Compatible |
| Product Weight (Kg) | 2.2 kg |
| Series | Others |
📖 Overview
HP 1000-1311TU Laptop PC computer has 2.4GHz Intel Pentium dual core 2020M processor with 2MB L3 cache, 4GB DDR3 memory ugradeable up to 8GB, Intel HD graphics, 14" diagonal HD BrightView LED-backlit (1366 x 768) display, 500GB 5400rpm SATA hard drive, SuperMulti DVD burner, Altec Lansing internal speakers, touchpad supporting multi-touch gestures and on/off button, 6-cell Li-Ion.
Be the first to review
Share your experience with HP 1000-1311TU Intel Pentium Dual Core 2.4 GHz Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★