HP 240 G9 Intel Core i7 12th Gen 512 GB SSD Laptop
-11%
Price in Bangladesh
৳88,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 HP Full Specification
| Item | Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Intact |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-1235U 12th Generation |
| Processor Speed | 12M Cache, up to 4.40 GHz, with IPU |
| Screen Size | 14" diagonal, FHD, IPS, narrow bezel, anti-glare, 250 nits, 45% NTSC |
| RAM | 8 GB DDR4 3200 MHz |
| Hard Disk | 512 GB PCIe NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
| Audio/Speaker | Dual stereo speakers, dual array microphones |
| Networking | Realtek Wi-Fi 6 (2 x 2) and Bluetooth 5.3 wireless card |
| Webcam | HP camera |
| Battery | HP Long Life 3-cell, 41 Wh Li-ion |
| Keyboard | Full-size, textured, island-style keyboard with optional backlit |
| Software | Windows 11 |
| Extra Slot | 2 SODIMM |
| Dimensions (W x D x H) | 32.4 x 22.59 x 1.99 cm |
| Product Weight (Kg) | 1.47 Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
HP 240 G9 laptop is powered by an Intel Core i7-1235U 12th generation processor with Intel Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 10 cores, and 12 threads. The laptop comes with 512 GB PCIe NVMe and 8 GB DDR4 3200 MHz RAM. The HP laptop has a 14" diagonal display that features FHD resolution, IPS type panel, narrow bezel, anti-glare, 250 nits, and 45% NTSC.
Be the first to review
Share your experience with HP 240 G9 Intel Core i7 12th Gen 512 GB SSD Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★