HP EliteBook Dragonfly Core i5 8th Gen Touch Screen
-2%
Price in Bangladesh
৳43,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 HP Full Specification
| Item | Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 8th Gen |
| Processor Speed | 6M Cache, 1.60GHz up to 3.90GHz |
| Chipset | Integrated with processor |
| Screen Size | 13.3" Diagonal FHD BrightView LED, 1920 x 1080p Resolution & Touch Screen |
| RAM | 16 GB |
| Hard Disk | 512GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Built-in |
| Audio/Speaker | Bang & Olufsen, 4 Premium stereo speakers, multi array world-facing microphone |
| Networking | LAN, Wi-Fi & Bluetooth |
| Webcam | 720p HD Camera |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Battery | 3 Cell 51Whr |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 11.98 x 7.78 x 0.63 inch |
| Product Weight (Kg) | 0.99 Kg |
| Series | HP EliteBook |
📖 Overview
HP Elite Dragonfly laptop offers powerful performance with its Intel Core i5 8th generation processor and 16GB RAM. The 512GB SSD provides larger storage space for your files and documents. With a 13.3" touchscreen display supporting a resolution of 1920 x 1080p, you can enjoy crisp and clear visuals. The laptop also features Intel UHD Graphics 620 for enhanced graphics performance. Plus, it contains a 720p HD camera, Bang & Olufsen audio/speaker system, and Wifi 6 connectivity.
Be the first to review
Share your experience with HP EliteBook Dragonfly Core i5 8th Gen Touch Screen and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★