HP OMEN Core i9 12th Gen 6GB GDDR6 Dedicated Graphics
-19%
Price in Bangladesh
৳240,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 HP 16-k0033dx Full Specification
| Item | Laptop |
|---|---|
| Model | ✅ 16-k0033dx |
| Brand | HP |
| Condition | Intact |
| Laptop Type | Gaming |
| Processor Type | Core i9 12900H 12th Gen |
| Processor Speed | Up to 5.0 GHz with Intel Turbo Boost Technology |
| Chipset | Processor Core: 14 |
| Screen Size | 16.1-inch diagonal QHD |
| RAM | 16 GB( 2x8) DDR5 4800 MHz |
| Hard Disk | 1TB SSD PCIe Gen4 NVMe M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB GDDR6 dedicated |
| Audio/Speaker | Audio by Bang & Olufsen, DTSX Ultra Dual speakers HP Audio Boost |
| Networking | MediaTek Wi-Fi 6E MT7922 2 x 2, Bluetooth 5.3 |
| Webcam | HP Wide Vision 720p HD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Battery | 4-cell Up to 6 hours and 15 minutes |
| Keyboard | Full-size, 4-zone RGB backlit |
| Software | Windows 11 |
| Dimensions (W x D x H) | 14.04 x 10.59 x 0.78 inch |
| Product Weight (Kg) | 2.39 Kg |
| Series | HP Omen |
📖 Overview
This HP OMEN 16-k0033dx is a gaming laptop that has a 16.1-inch diagonal, QHD blue low-light display that works as a safety for the eye. It is operated by an Intel Core i9 12th-generation processor that provides good performance while working. It offers a 6GB GDDR6 high bandwidth dedicated graphics card that has been designed for graphics cards, game consoles, and high-performance computing as well as perfect for gaming, video editing, and 3D modules, and improves overall performance. Moreover, it has 16GB DDR5 RAM and 1TB SSD available.
Be the first to review
Share your experience with HP OMEN Core i9 12th Gen 6GB GDDR6 Dedicated Graphics and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★