HP ProBook 640 G1 Core i3 4th Gen 8GB RAM
-26%
Price in Bangladesh
৳12,500
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳12,500 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 26%
৳17,000
৳ 12,500
📋 HP Full Specification
| Item | Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i3-41300M 4th Generation |
| Processor Speed | 2.4GHz Clock Speed |
| Screen Size | 14" HD Display |
| RAM | 8GB |
| Hard Disk | 128GB |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | DVD R/W |
| Graphics Card | Built in Graphics |
| Audio/Speaker | Stereo Speakers, Microphone |
| Networking | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0 |
| Webcam | 1MP HD Camera |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Battery | 3-Cell 2 Hours |
| Keyboard | Standard |
| Software | Standard |
| Product Weight (Kg) | 2.3Kg |
| Series | HP Probook |
📖 Overview
This HP ProBook 640 G1 laptop has a 14" HD Display. It is powered by an Intel Core i3 4th generation processor that can generate a speed of 2.4GHz Clock Speed so it provides good performance while working. Also, it has 8GB of RAM, 128GB of SSD, and built-in Graphics. Moreover, this laptop offers 3-Cell battery that provides 2 hours of charging backup.
Be the first to review
Share your experience with HP ProBook 640 G1 Core i3 4th Gen 8GB RAM and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★