HTDZ HT-88B UHF Wireless Microphone
-16%
Price in Bangladesh
৳21,000
from 1 seller
The lowest price of HTDZ HT-88B in Bangladesh is ৳21,000 only. Buy HTDZ HT-88B at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Shantinagar, Dhaka
Save 16%
৳25,000
৳ 21,000
📋 HTDZ HT-88B Full Specification
| Item | Microphone |
|---|---|
| Model | ✅ HTDZ HT-88B |
| Type | Others |
| Frequency Range | 70 Hz ~ 18 KHz |
| Signal-to-Noise Ratio | >105dB |
| Impedance | 600 Ω ± 30% |
| Polar Pattern | Omni-Directional |
| Connectivity | Wireless |
📖 Overview
The HTDZ HT-88B is a wireless UHF microphone that includes a 2-channel diversity receiver in a compact 19" enclosure, making it easy to integrate into any audio setup. With 200 pre-programmed UHF frequencies, you can easily find a suitable frequency using the scan and ACT functions. The microphone also offers a user-friendly interface & multicolor LED display which allows for easier control. The system typically includes a handheld microphone and a receiver, which can be easily connected to a sound system.
Be the first to review
Share your experience with HTDZ HT-88B UHF Wireless Microphone and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★