JBL PartyBox Encore Essential 100W Speaker
Price Range in Bangladesh
from
৳29,900
to
৳31,900
across 2 sellers
The lowest price of JBL PartyBox Encore Essential in Bangladesh is ৳29,900 only. Buy JBL PartyBox Encore Essential at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳31,900 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Gulshan, Dhaka
৳ 29,900
Shantinagar, Dhaka
৳ 31,900
📋 JBL PartyBox Encore Essential Full Specification
| Item | Speaker |
|---|---|
| Model | ✅ PartyBox Encore Essential |
| Brand | JBL |
| Speaker Usage | Standard |
| Speaker Type | Multimedia |
| Total Speaker | Two Speaker |
| Total Power | 100w |
| Audio Input | wired |
| Noise Ratio | >80dB |
| Frequency | 50Hz – 20kHz |
| Power Source | Chargeable |
| Battery Capacity | 3.7V 4800mAh |
| Microphone | Wired mic |
| Dimension | 276 x 327 x 293mm |
| Weight | 5.9kg |
📖 Overview
JBL Partybox Encore Essential speaker with powerful 100W sound, built-in dynamic light show, and splash proof design. It has IPX4 splash proof, a wired mic for large speakers, and even sound for input. It is powered by the partybox app that customizes music and light show colors to create the perfect vibe and has 6 hours of playtime. In the JBL Party box encore, the wireless speaker can deliver multisource playback, music, and ambiance with a Bluetooth device. Party box speakers deliver superior sound wirelessly with true wireless stereo.
Be the first to review
Share your experience with JBL PartyBox Encore Essential 100W Speaker and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★