JPE E50Y71D 50" 4K Voice Control Google TV
-21%
Price in Bangladesh
৳45,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 E50Y71D Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ E50Y71D |
| Screen Size | 50" |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K UHD |
| Technology | DLED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 8ms |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Contrast | 5000:1 |
| Brightness | 220±10% nits |
| TV Tuner | Yes |
| Sound | 2 x 10W Stereo Speaker, Dolby Digital Decoding, Auto-Volume Leveller, Sound Balance & Mute |
| Connectivity | Wi-Fi, Bluetooth, 4 x HDMI 2.0, 2 (USB) UFS 3.0, AV Input, 1 x Ethernet Port, 1 x RF Input (Dish Line) |
| Remote | Voice control |
| Operating System | Android |
| Dimension | Without Stand: 111.76 x 64.77 x 10.16cm<br>With Stand: 111.76 x 69.85 x 27.94cm |
| Other Features | Authorized Google TV |
📖 Overview
The JPE E50Y71D Google Smart TV features a amazing MediaTek MT8696, Quad-core Cortext-A55 CPU clocked at up to 2.0 GHz speed with a storage capacity of 2GB DDR3 RAM and 16GB Flash ROM. It has Android 11 With Google TV operating system with 5000:1 contrast. This JPE E50Y71D Google Smart TV comes with a large 50 inch frameless 4K display that has a 60Hz refresh rate. It is Built-in streaming apps such as Netflix, YouTube, Amazon Prime and all others Android apps.
Be the first to review
Share your experience with JPE E50Y71D 50" 4K Voice Control Google TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★