Karnaphuli 1000VA IPS with Hamko HPD Battery
-26%
Price in Bangladesh
৳35,499
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 IPS Full Specification
| Item | IPS |
|---|---|
| IPS Type | Electric |
| Inverter Capacity (VA) | 1000VA |
| Inverter Rated Power (Watt) | 800W |
| Inverter Frequency | 12V |
| Battery Included | Yes |
| Battery Capacity | HPD 200Ah |
| Overloading Protection | Yes |
| Overcharging Protection | Yes |
| Short Circuit Protection | Yes |
| Sinewave | UPS Technology |
| Display | Digital LCD Display |
| Input Voltage | 140 ~ 275V AC Single Phase, 50Hz |
📖 Overview
This Karnaphuli is a digital UPS or IPS package of an inverter machine, battery & battery box. The UPS machine has an LCD screen with an inverter capacity of 1000VA. It supports 800W inverter-rated power. It can power various devices, such as lights, fans, computers, telecommunication equipment, or other electrical devices. With a 165Ah HPD battery capacity, this device can power up to 5 tubes or 8 CFLs, 4 fans, and 1 computer. Also, this UPS has protection against overloading, overcharging & short circuit.
Be the first to review
Share your experience with Karnaphuli 1000VA IPS with Hamko HPD Battery and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★