Kemei KM-1113 Hair Clipper & Beard Trimmer
-24%
Price Range in Bangladesh
from
৳1,100
to
৳1,150
across 2 sellers
The lowest price of KM-1113 in Bangladesh is ৳1,100 only. Buy KM-1113 at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳1,150 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
JTL TriFusion
Mirpur, Dhaka
1 year parts
Save 24%
৳1,450
৳ 1,100
TRIMMER WORLD BD
Gulshan, Dhaka
৳ 1,150
📋 KM-1113 Full Specification
| Item | Trimmer |
|---|---|
| Model | ✅ KM-1113 |
| Type | Digital |
| Application | Hair & Beard |
| Material | ABS |
| Blade | Stainless steel |
| Cutting Length | 0.5, 1.5, 3, and 4.5mm |
| Battery | 1200mAh Li-ion powerful |
| Power | 5W |
| Voltage | 5V |
| Working Time | 210 minutes cordless runtime on a full charge |
| Charging Time | 2.5 hrs quick charging to full charge |
📖 Overview
The Kemei KM-1113 trimmer is designed for both professional and personal grooming. It appears with a LCD display that shows remaining charge information of battery. It also features sharp stainless steel blades with 0.5, 1.5, 3, and 4.5mm combs. The trimmer includes a type-C charging cable with a 1200mAh battery. It is suitable for both hair & beard cutting. Besides, this trimmer requires 2.5 hrs to full charge the battery.
Be the first to review
Share your experience with Kemei KM-1113 Hair Clipper & Beard Trimmer and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★