Kemei KM-2282 Rechargeable Hair & Beard Trimmer
-26%
Price in Bangladesh
৳1,099
from 1 seller
The lowest price of Kemei in Bangladesh is ৳1,099 only. Buy Kemei at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
JTL TriFusion
Mirpur, Dhaka
Save 27%
৳1,500
৳ 1,099
📋 Kemei Full Specification
| Item | Trimmer |
|---|---|
| Brand | Kemei |
| Type | Digital |
| Application | Hair & Beard |
| Material | ABS |
| Blade | Stainless steel |
| Battery | 1200mAh Li-ion |
| Power | 5W |
| Voltage | 5V=1A |
| Working Time | 150 minutes |
| Charging Time | 2 hours |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Dimension | 20 x 9.8 x 6.7 cm |
| Weight | 0152 kg |
📖 Overview
The Kemei KM-2282 Trimmer body is made of plastic material. This trimmer is designed with a 1200mAh battery, with a charging time of 2 hours and a working time of 150 minutes. It has an LCD display and a charging indicator light that helps in operating it. Moreover, it features 5W Power, 0152 kg weight, a Low Battery Indicator, 4 Length Adjustments, USB Type-C charging, and a low-noise motor.
Be the first to review
Share your experience with Kemei KM-2282 Rechargeable Hair & Beard Trimmer and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★