Kgtel K1 Slim Folding Phone
Price in Bangladesh
৳2,049
from 1 seller
The lowest price of Kgtel K1 in Bangladesh is ৳2,049 only. Buy Kgtel K1 at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Kinbo shop bd
Tejgaon, Dhaka
৳ 2,049
📋 Kgtel K1 Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Kgtel K1 |
| Mobile Type | Button |
| GSM/CDMA | GSM: 900/1800 |
| Network | 2G |
| SIM | Dual |
| Display | 2.4-inch |
| Sound | Yes |
| RAM | 1G |
| Built In Memory | 17-32 GB |
| External Memory | 32 GB |
| GPU | 1 MHz Processor |
| GPRS/EDGE | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Micro USB |
| Camera | 0.3 Megapixel |
| Front Camera | no |
| Video | 320p 15fps |
| OS | Feature phone |
| FM Radio | yes |
| Battery Capacity | 800mAh |
| Battery Type | Removable |
| Talk Time | 5 Hours |
| Stand By | 160 Hours |
📖 Overview
Kgtel K1 Slim Folding Phone is a button mobile phone that supports GSM 2G networks. It has dual SIM capability and features a 2.4-inch display and sound. This phone gives a talk time of 5 hours and a standby time of 160 hours. It is equipped with a 1 MHz processor and supports GPRS/EDGE, Bluetooth, and Micro USB connectivity. This phone's battery capacity is 800mAh which is removable.
Be the first to review
Share your experience with Kgtel K1 Slim Folding Phone and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★