KingSpec P3 256GB 2.5'' SATA SSD
-11%
Price Range in Bangladesh
from
৳1,991
to
৳2,080
across 3 sellers
The lowest price of P3 256GB in Bangladesh is ৳1,991 only. Buy P3 256GB at the best price from BDStall. There are currently 3 sellers available. Prices range up to ৳2,080 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 3 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 12%
৳2,250
৳ 1,991
ElephantRoad, Dhaka
৳ 2,000
ElephantRoad, Dhaka
Save 9%
৳2,280
৳ 2,080
📋 P3 256GB Full Specification
| Item | SSD |
|---|---|
| Model | ✅ P3 256GB |
| Disk Type | Internal |
| Capacity | 256GB |
| Read Transfer Rate | 500-550MB/s |
| Write Transfer Rate | 450-500MB/s |
| Drive Size | 2.5" |
| Connectivity | SATA III |
📖 Overview
The KingSpec P3 2.5'' SATA SSD comes with 256GB capacity. It offers fast and continuous read-write speeds to help improve working efficiency, gaming experience, and graphics quality. This SSD featured Exclusive 3D NAND Firmware technology, which is a Strict selection of stable and high-performance 64-layer. KingSpec P3 SSD comes with a High-level LDPC Debugging Mechanism, that ensures the accuracy of data transmission, protects data security, and extends useful life.
Be the first to review
Share your experience with KingSpec P3 256GB 2.5'' SATA SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★