God of War CD1804 Drone
Price in Bangladesh
৳6,850
from 1 seller
The lowest price of God of war cd1804 drone in Bangladesh is ৳6,850 only. Buy God of war cd1804 drone at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur Store
Mirpur, Dhaka
৳ 6,850
📋 Drone Full Specification
| Item | Drone |
|---|---|
| Camera | 720P camera |
| Real-time Video Transmitter | 80 meter |
| Flight Time | Around 18 Minutes |
| Charging Time | 120 Minutes |
| Battery | 3.7V 1200mAh Lithium Battery |
| Top Speed | 14Km/h |
| Drone Movement | Quite Stable Manual |
| Control Distance | Approximately 500 feet |
| Low Battery Signal | 30% |
| Waterproof | No |
| Remote Control | Yes |
| Auto Return Button | No |
| Sensors | Gravity |
| Light | Yes |
| Drone Size | Folding Size: 12.5 x 8 x 5cm<br> Expanded Size: 25 x 24 x 5cm |
| Drone Weight | About 180g |
| Included in Box | 1 x Drone (Battery Included) <br>1 x Remote Controller<br>4 x Propeller Protector<br>4 x Spare Propeller<br>1 x USB Cable <br>1 x Screwdriver<br>1 x User Manual |
| Other Features | Built-in 500W<br> MV Production |
📖 Overview
The God of War CD1804 drone has a 1200mAh Li-ion battery that can be charged in 120 minutes and can fly in the sky for about 18 minutes. It can fly at a maximum speed of 14Km / h and can be controlled at a distance of 500 feet. This drone comes with 2.4GHz anti-interference technology and foldable arms. This done has been manufactured in China and recommended age for flying is 14 years or above.
Be the first to review
Share your experience with God of War CD1804 Drone and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★