SG109 Pro 8K Semi Professional Drone
Price in Bangladesh
৳8,500
from 1 seller
The lowest price of SG109 Pro in Bangladesh is ৳8,500 only. Buy SG109 Pro at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur Store
Mirpur, Dhaka
৳ 8,500
📋 SG109 Pro Full Specification
| Item | Drone |
|---|---|
| Model | ✅ SG109 Pro |
| Camera | 8K / 6K / 4K HD Camera |
| Real-time Video Transmitter | Yes |
| Flight Time | 20Min |
| Charging Time | 2 Hours |
| Battery | 3.7V 3000mAh |
| Drone Movement | 360 Degree |
| Low Battery Signal | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Auto Return Button | Yes |
| Drone Weight | 161g |
📖 Overview
This SG109 Pro G.P.S Mini Drone 4K Professional HD Camera has obstacle avoidance photography and it is a foldable Quadcopter brushless motor that gives a stable performance even in unexpected environment. It has Ultra long endurance 3.7V 3000mAh Li ion battery Dual Battery that can give a flight time up to 20 minutes in a single 2 hours charge. Also, it has a lots of features like 2.4GHz anti-interference technology, six axis gyroscope, more stable flight, more convenient control, hand gesture photography, and optical flow positioning.
Be the first to review
Share your experience with SG109 Pro 8K Semi Professional Drone and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★