S89 Dual 4K Camera WIFI Drone
Price in Bangladesh
৳5,500
from 2 sellers
The lowest price of S89 dual 4k camera wifi drone in Bangladesh is ৳5,500 only. Buy S89 dual 4k camera wifi drone at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Babys Mart
Motijheel, Dhaka
Save 8%
৳6,000
৳ 5,500
Robin Mart
Malibagh, Dhaka
৳ 5,500
📋 Drone Full Specification
| Item | Drone |
|---|---|
| Camera | 4K Dual Camera |
| Real-time Video Transmitter | WIFI Real Time FPV Transmission |
| Flight Time | 12 Minute |
| Charging Time | 60 Minute |
| Battery | 2 x 1850mAh |
| Top Speed | 10 Km |
| Drone Movement | Up / Down, Forward / Backward, Turn Left / Right, Sideward Flight, and Rolling 360° |
| Control Distance | 500 Meter+ |
| Low Battery Signal | 30% |
| Waterproof | No |
| Remote Control | Yes |
| Auto Return Button | Yes |
| Sensors | Gyroscope 6 & Gravity |
| Light | Yes |
| Drone Size | 25 x 20 x 5cm Unfolded<br> 13 x 8 x 5cm Folded |
| Drone Weight | 434g |
| Included in Box | Free Carrying Bag |
| Other Features | APP Control<br> 1 x Remote Control Transmitter<br> 2 x Spare Blade<br> 4 x Protective Frame<br> 1 x USB Cable<br> 1 x Screwdriver |
📖 Overview
S89 Wi-Fi drone has a 4K dual camera that allows it for superb HD photos and videos. With its 4 channels functionality, the cameras may be flexibly flipped to capture nature's most realistic colors. The S89 drone's 2.4GHz operating frequency helps to regulate it easily for assuring stability.
Be the first to review
Share your experience with S89 Dual 4K Camera WIFI Drone and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★