Hisense A6 Series 43" 4K Smart Google TV
-25%
Price Range in Bangladesh
from
৳36,490
to
৳41,000
across 4 sellers
The lowest price of Hisense in Bangladesh is ৳36,490 only. Buy Hisense at the best price from BDStall. There are currently 4 sellers available. Prices range up to ৳41,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 4 in Bangladesh
Purana Paltan, Dhaka
Save 25%
৳48,900
৳ 36,490
Mirpur, Dhaka
Save 24%
৳48,990
৳ 36,990
ElephantRoad, Dhaka
Save 10%
৳41,000
৳ 37,000
📋 Hisense Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Brand | Hisense |
| Screen Size | 43 Inch |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 8ms |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Contrast | 4K UHD upscaling |
| Brightness | 250 |
| TV Tuner | Digital / Analog |
| Sound | 10W + 10W, Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Pulse |
| Connectivity | Wi-Fi, HDMI Portrs 3, USB Ports 2 (Side), Digital Audio Out, Bluetooth, Ethernet |
| Remote | Voice Remote |
| Operating System | Android |
| Dimension | 963 x 566 x 74mm |
📖 Overview
This Hisense A6 Series is a 43" 4K Smart Google TV that provides 4K Ultra HD visuality, 120 motion rate, 8-bit + FRC color depth, and HDR & HDR 10 Dolby Vision compatibility. Also, it supports 2GB RAM, 16GB ROM as well as 10W x 2 audio output power, and DTS Virtual:X audio technology. Moreover, this Hisense A6 Series Google TV comes with a various function such as digital noise reduction, hands-free voice control, 4K upscale, etc.
Be the first to review
Share your experience with Hisense A6 Series 43" 4K Smart Google TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★