Kington 6600T Pro Max Money Counting Machine
-20%
Price in Bangladesh
৳15,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Kington 6600T Pro Max Full Specification
| Item | Money Counting Machine |
|---|---|
| Model | ✅ Kington 6600T Pro Max |
| Counting Speed | 1000pcs/min |
| Size Of Countable Money | 50 x 110-90 x 170mm |
| Thickness Of Countable Money | 0.075-0.15 mm |
| Stacker Capacity | 100 old bills or 200 new bills |
| Hopper Capacity | 100 old bills or 200 new bills |
| Chained Note detection | Yes |
| Half Note detection | Yes |
| Counterfeit Note Detection | Yes |
| Display | 2 |
| Noise | No |
| Power Consumption | 80W |
| Power Supply | AC220V±10% 50Hz AC110V±10% 60Hz |
| Weight | 7.5 Kg |
📖 Overview
Kington 6600T Pro Max is a money-counting machine with a fake note detector. This machine will automatically start, stop, and clean. There are also automatic half-note chain-note and detection facilities. It has automatic detection with UV, MG, MT, IR, and DD white count. This machine can detect 100% Bangladeshi fake notes and is suitable for counting most currencies in the world.
Be the first to review
Share your experience with Kington 6600T Pro Max Money Counting Machine and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★