Kington 7200T Pro Max Money Counter
Price in Bangladesh
৳14,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Kington 7200T Pro Max Full Specification
| Item | Money Counting Machine |
|---|---|
| Model | ✅ Kington 7200T Pro Max |
| Counting Speed | 1000pcs/min |
| Size Of Countable Money | 50 x 110-90 x 170mm |
| Thickness Of Countable Money | 0.075-0.15 mm |
| Stacker Capacity | 100 old bills or 200 new bills |
| Hopper Capacity | 100 old bills or 200 new bills |
| Chained Note detection | Yes |
| Half Note detection | Yes |
| Counterfeit Note Detection | Yes |
| Display | 3 |
| Noise | no |
| Power Consumption | ≤80W |
| Power Supply | AC220V±10% 50Hz AC110V±10% 60Hz |
| Weight | 7.5 Kg |
📖 Overview
Kington 7200T Pro max money counter machine can automatically Fake Note Detector with UV(Ultraviolet) and MG(Magnetic) during counting. It can also perform automatic half-note and chained-note detection. This machine can detect fake Bangladeshi notes 100% perfectly. Most of the world's currencies can be counted with this machine.
Be the first to review
Share your experience with Kington 7200T Pro Max Money Counter and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★